Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
Warsztaty terapii zajęciowej

Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ )
są formą aktywności wspomagającej proces
rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.


WTZ- y działają na podstawie art. 10a oraz 10b ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz z zatrudnianiu osób niepełnosprawnych a także Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2004r. w sprawie warsztatów terapii zajęciowej.

Na terenie Powiatu Kluczborskiego WTZ-y, są prowadzone przez Caritas Diecezji Opolskiej Rejon Kluczbork.
Mają swoją siedzibę w Kluczborku przy ul. Katowickiej 9.

Uczestnicy WTZ-ów pochodzą z terenu powiatu kluczborskiego. Celem działalności WTZ jest rozwój każdego uczestnika, poprawa jego zaradności osobistej i sprawności psychofizycznej oraz przygotowanie do, w miarę możliwości, samodzielnej egzystencji w społeczeństwie.


Kierownikiem WTZ jest Katarzyna Dybka


Zajęcia prowadzone są w pięciu pracowniach:

Pracowni krawieckiej – uczestnicy uczą się podstaw szycia ręcznego i maszynowego, oraz prostego kroju, wykonują także różnego rodzaju drobne przeróbki i naprawy odzieży.

Pracownia rękodzielnicza - w tej pracowni uczestnicy zapoznają się z podstawami szewstwa, drobnej stolarki i naprawy wózków inwalidzkich i rowerów.

Pracownia komputerowa – zajmuje się drobna poligrafią, uczestnicy wykonują wizytówki, dyplomy, papiery firmowe, przepisują prace, poznają zasady działania komputera oraz obsługiwania programów przydatnych do wykonywania wymienionych prac.

Pracownia artystyczno-plastyczna – wykonywane są w niej prace na krośnie i ramach tkackich, maluje obrazy na szkle, płótnie i papierze. Uczestnicy pracują w glinie i modelinie, a także wykonują obrazy różnymi technikami min. wyszywają oraz tkają .

Pracownia gospodarstwa domowego – uczestnicy uczą się sposobów przyrządzania i podawania posiłków a także innych przydatnych w życiu codziennym umiejętności.

Każda z pracowni świadczy drobne usługi dla ludności.


Ponadto uczestnicy WTZ trenują:
  • umiejętności społeczne
  • komunikowanie się
  • zaradność osobistą
  • kształtują cechy psychofizyczne niezbędne w pracy zawodowej
Warsztat zapewnia możliwości rozwijania indywidualnych uzdolnień i zainteresowań, prowadzi również usprawnianie ruchowe, współpracuje z rodzinami uczestników.

Na Warsztatach istnieje możliwość korzystania z zajęć rehabilitacji ruchowej oraz porad logopedy i psychologa. Za uczestnictwo w zajęciach podopieczni otrzymują kieszonkowe.
Mogą oni również uczestniczyć w wycieczkach , spotkaniach integracyjnych, festynach oraz kiermaszach gdzie maja możliwość zaprezentowania oraz sprzedaży wykonanych przez siebie prac.
 

Uczestnictwo w WTZ jest możliwe dla osób powyżej 16 roku życia posiadających orzeczenie o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do terapii zajęciowej.

Placówka jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 do 15:00

Osoby niepełnosprawne zainteresowane udziałem w zajęciach
Warsztatów terapii proszone są o kontakt :CARITAS Diecezji Opolskiej Warsztaty Terapii Zajęciowej

ul. Katowicka 9,
46 – 200 Kluczbork
tel./fax. 077 418 41 51


Link:
wtz­_kluczbork@poczta.onet.pl
http://republika.pl/wtz_kluczbork/

Aktualności

23.08.2021
PUNKT NIEODPŁATNEJ POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ

28.07.2021
Przedłużenie terminu składania wniosków na stanowisko "Pracownika socjalnego" w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kluczborku z dnia 28.07.2020r.
 

 

16.11.2020
Środki dla osób niepełnosprawnych ze środków PFRON !!!

 
Podstrony:  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
 
 

Witryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych. Więcej informacji w polityce prywatności.
 
 

46-200 Kluczbork
ul. Sienkiewicza 20 b

tel. (77) 418 00 30, tel./fax (77) 410 70 34
e-mail: kluczbork@pcpr-kluczbork.plPowiatowy Zespół
ds. Orzekania o Niepełnosprawności

ul. Sienkiewicza 20b, 46-200 Kluczbork
tel./fax (77) 400 38 70
 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA